فناوری و تجارت, مقالات

اشنایی با زی-کش

زی کش یک ارز دیجیتال امن بر روی یک پلتفرم قوی است و علت محبوبیت آن حفظ حریم خصوصی در تراکنش ها نسبت به بیت‌کوین و سایر ارزها است. همچنین در نقل و انتقال زی کش می‌توان آدرس گیرنده و فرستنده همچنین مبلغ انتقال را از دید همگان مخفی نمود.

زی کش توسط  زوکو ویلکاس در سال 2016 ابداع شد و همانند بیت‌کوین بلاکچین مخصوص خود را دارد که تراکنش های آن به واسطه استخراج (ماینینگ) صورت می پذیرد. زی کش نیز مانند بیتکوین تا سقف 21 میلیون تعداد از آن تولید خواهد شد .

تراکنش‌های زی‌کش توسط همه اعضای شبکه تایید می‌شوند و سپس توسط ماینرها در بلاک‌ها قرار می‌گیرند. نوع الگوریتم زی کش برای استخراج (equi8) میباشد. زمان بلاک زی‌کش حدود 2.5 دقیقه و پاداش بلاک آن 12.5 واحد زی‌کش است. در زی‌کش پس از هر 840,000 بلاک، پاداش بلاک نصف خواهد شد.

چیزی که باعث شده است تا زی‌کش بتواند تراکنش‌های مخفی (بدون مشخص بودن آدرس فرستنده، گیرنده و حتی مبلغ) را انجام دهد، استفاده از راهکاری به نام اثبات دانایی صفر است. اثبات دانایی صفر روشی در رمزنگاری است و این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به افشای اطلاعات به اعضای شبکه، فرایندها انجام شوند.

براساس آدرس‌های کیف پول در زی‌کش، می‌توان شفاف یا غیرشفاف بودن تراکنش‌ها را مشخص کرد. اگر آدرس‌ با حرف «t» آغاز شود، این آدرس شفاف است و مانند آدرس بیت کوین می‌توان تمام جزئیات تراکنش‌ها و موجودی آن آدرس را مشاهده کرد اما اگر آدرس با حرف «z» شروع شود، نشان دهنده مخفی بودن آن آدرس است و امکان مشاهده و رهگیری تراکنش‌ها وجود ندارد.

در کل ارزهای دیجیتال با نقل و انتقال پنهان مانند مونرو و زی‌کش میتواند برای خلافکاران بسیار جذاب باشند اما در حال حاضر گستردگی و نقدینگی آن‌ها در حدی نیست که خیلی مورد استفاده قرار بگیرند.

برای نقل و انتقال زی کش به صورت پنهان می بایست از کیف پول های دکستاپی استفاده کرد که هم به حجم بالا و هم به سرعت اینترنت بسیار زیاد نیاز دارند.

برای مثال: z cash wallet و win zec و zec-qt-wallet

دیگر کیف پول ها بدون قابلیت انتقال مخفی:

برای مثال: ZelCore و Coinomi و Guadra

زی کش با نماد اختصاری ZEC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود 630.1 میلیون دلار، در رتبه 33 بازار قرار داشته و سهم 0.15 درصدی از کل بازار را در اختیار دارد . هر واحد از زی کش در این لحظه با قیمت 60.89 دلار، با احتساب نرخ دلار 27,980 تومان معادل 1,703,702 تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 595.19 میلیون دلار است. بالاترین قیمت زی کش در تاریخ ۰۸ آبان ۱۳۹۵ (29 October 2016) معادل 2,044.46 دلار بوده که هم اکنون 97.02% پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش زی کش 10.35 میلیون و تعداد کل واحدهای آن 21 میلیون خواهد بود. در حال حاضر فعال ترین صرافی که در آن زی کش معامله می‌شود، صرافی LBank  با سهم 7.49% از حجم معاملات روزانه است.

بهترین روش برای ترویج رمز ارز ها استفاده از آن ها به عنوان شیوه پرداخت و در خریدهای خرد است. همین طور که فروشگاه هایی بیت کوین را می‌پذیرند، سایت OpenBazaar هم به عنوان یک محل خریدوفروش بدون واسطه این امکان را به مشتریانش داده تا از زی کش استفاده کنند.

هم چنین در آوریل گذشته توسعه دهندگان ارز دیجیتال زی کش از پروژه ای خبر دادند که به کاربران شبکه های تلفن همراه امکان می‌دهد با استفاده از این ارز دیجیتال و در قالب یک پیام رسان موبایلی بین همدیگر پول انتقال دهند.

بازگشت به لیست