فناوری و تجارت, مقالات

رابطه ی فرشته مرگ با بیتکوین

با افزایش تمایل به سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال ، سرمایه گذارانی که دید طولانی مدت به بازار دارند، نگران این سوال ناراحت کننده هستند که هنگام مرگ چه اتفاقی برای بیت کوین شخص می افتد ؟

طبق مطالعاتی در سال 2020 که توسط موسسه Cremation انجام شده است، گفته می شود سه چهارم سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال روی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم و… سرمایه گذاری می کنند. از آنجا که بیت کوین یک نسخه الکترونیکی کاملا نظیر به نظیر است که اجازه می دهد پرداخت های آنلاین مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به یک موسسه مالی ارسال شود. بیت کوین به عنوان یک شبکه توزیع شده، هیچ اختیار مرکزی برای کنترل وجوه کاربر ندارد ، بنابراین هیچ کس به جز خود مالکان نمی تواند دارایی های آنها را کنترل کند. در نتیجه، سالانه میلیون ها دلار ارز رمزنگاری شده با مرگ صاحبان آن از بین می رود.

شرکت بیمه رمزنگاری Coincover تخمین می زند که حدود 4 میلیون بیت کوین  پس از قطع دسترسی از گردش خارج شده است که بخش عمده ای آن احتمالاً ناشی از مرگ است. اما به این معنا نیست که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین قابل وصیت نباشد و برای همیشه در کنار صاحب فقید خود دفن شود.

در حقیقت ، روش های مختلفی برای سرمایه گذاران وجود دارد که بتوانند رمزنگاری خود را برای نسل بعدی وصیت کنند ، اما هر روش نیاز به برخی تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها و دانشی کلی در مورد نحوه کار با این ارزها دارد:

1- به اشتراک گذاشتن کلیدها (Keys) با اعضای معتمد خانواده:

این روش احتمالاً یکی از ساده ترین روش ها برای انتقال ارزهای دیجیتال شماست. برخی از برجسته ترین افراد در این صنعت به طور علنی ادعا کرده اند که از این روش برای اطمینان داشتن از حفظ  ثروت رمزپایه خود استفاده می کنند.

یکی از حامیان اولیه بیت کوین به نام Hal Finney، دارایی های رمزنگاری شده خود را با انتقال کلیدها خود به فرزندان خود اداره کرد و حدود یک سال قبل از مرگش در سال 2014 گفت:

” بیت کوین های من در صندوق امانات ما ذخیره می شوند و پسر و دخترم در این زمینه متخصص هستند. من فکر می کنم جای آنها به اندازه کافی ایمن است. من با میراثم راحت هستم. “

عمل وراثت ارزهای رمزنگاری ساده است اما ممکن است برای همه افراد جامعه مناسب و امن نباشد. زیرا با اعلام کلیدها ایمن نگه داشتن این دارایی ها سختتر هستند. اگر این روش را انتخاب کردید ، مطمئن باشید که ورثه شما از برنامه و برخی موارد مطلع هستند.

2- برخی از مبادلات می توانند دسترسی به ارزهای رمزپایه را با ارائه گواهی مرگ باز کنند:

علی رغم اینکه شبکه بیت کوین به مواردی مانند ارث اهمیت نمی دهد ، برخی از سرویس های رمزنگاری به اعضای خانواده یک مشتری متوفی اجازه دسترسی به دارایی های رمزنگاری آنها را می دهند. به عنوان مثال سرویس مبادله رمزارز Coinbase  در که درایالات متحده مستقر است، به فرد داغ دیده اجازه می دهد پس از ارائه تعدادی اسناد از جمله گواهی فوت و آخرین وصیت ، به دارایی های متوفی دسترسی پیدا کند.

کاربران Coinbase همچنین می توانند از ذینفعان در حساب Coinbase خود نام ببرند. با این حال ، این روش مستقیماً از طریق Coinbase  پشتیبانی نمی شود بلکه بیشتر با کمک وکلا برنامه ریزی صورت می‌گیرد.

همچنین سخنگوی Binance – بزرگترین صرافی رمزنگاری جهان – اعلام کرده است که این شرکت سیاست های مشابهی را برای دسترسی به ذی نفعان ارزهای دیجیتال در نظر گرفته است اما جزئیات بیشتری در مورد روند کار ارائه نداد. نماینده این شرکت گفت: “ذینفع باید مستقیماً با پشتیبانی مشتری تماس بگیرد، جایی که یکی از نمایندگان ما می تواند آنها را در روند کار راهنمایی کند.”

3- خدمات ارث دارایی های دیجیتال:

همچنین برخی از پروژه ها به تضمین وراثت دارایی های دیجیتال اختصاص یافته است. به عنوان مثال ، شرکت هایی مانند Safe Haven ، Casa و TrustVerse در حال کار بر روی راه حل هایی هستند که به مردم امکان آن را می دهد دارایی های رمزنگاری شده خود را با استفاده از فناوری بلاکچین و رمزنگاری وصیت کنند.

پلتفرم وراثت دیجیتال Inheriti ، به کاربران اجازه می دهد تا نه تنها به ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین بلکه در پروفایل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و  Google وصیت کنند. مدیر عامل Safe Haven ، Dujardin Logino ، گفت که نه Safe Haven  و نه Inheriti هرگز هیچ دارایی دیجیتال را در خود ذخیره نمی کنند بلکه خدمات ذخیره اطلاعات رمزگذاری شده را برای دارایی های مورد نظر ارائه می دهند.

 مدیر عامل شرکت Logino ،Safe Havens گفته است:

“در چند هفته گذشته ما شاهد رشد پلتفرم مان به بیش از 1000 کاربر منحصر به فرد در فضای مجازی بوده ایم. با وضعیت شیوع ویروس  COVID-19  ما تقاضای زیادی از طرف افراد سرمایه گذار روی ارزهای دیجیتال و رمزپایه برای پیشبرد راه حل خود داریم. “

جمع بندی

اگرچه خدمات تخصصی ممکن است یک راه حل مناسب برای مشکل وراثت ارزهای رمزنگاری ارائه دهند ، اما به طور کلی در مراحل اولیه توسعه قرار دارند و همچنین هزینه ای را نیز دریافت می کنند.

بازگشت به لیست