فناوری و تجارت, مقالات

صنعت استخراج بیت کوین در ایران، وارد خواب تابستانه می شود!

ممنوعیت فصلی استخراج رمزارزها که به تازگی از سوی توانیر ایران تمدید شد، واکنش شدید جامعه ماینینگ کریپتو را بدنبال داشته است. این هفته، شرکت تامین برق توانیر به ماینرها دستور داد تا به دلیل کمبود برق در ماه های گرم سال فعالیت خود را متوقف کنند. به گفته ی منتقدان، این گونه محدودیت ها، ایران را از صنعت جهانی ضرب سکه بیرون می کشد.

پس از اتفاقی که سال گذشته برای تامین برق ماینرها افتاد، شرکت برق توانیر دوباره محدودیت های سال گذشته را تمدید کرد تا در تامین برق سرمایشی مردم دچار مشکل نشوند. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی شرکت توزیع برق توانیر همچنین افزود: این اقدام می بایست به کاهش بار سنگین شبکه سراسری در فصل گرما کمک کند!

طبق گزارشی که “وِی تو پِی” منتشر کرده است، سهامداران با این اقدام مخالفت کرده و این دستور را بی توجیه می دانند؛ این در حالی ست که با اجرایی شدن این دستور، ضربه ای بزرگ به صنعت ماینینگ کریپتو در ایران وارد می شود.

کسری برق و خاموشی های مکرر تا حدی به دلیل افزایش مصرف برق برای تامین برق ماینینگ ( چه قانونی و چه غیرقانونی ) بوده است. در ماه گذشته به ماینرهای مجوز دار دستور تعطیلی داده شد و اعلام شد که از پایان شهریور مجازند فعالیت خود را از سر بگیرند. اما بعد به آنان اعلام شد که تجهیزاتشان را به کلی از برق بکشند تا از کاهش بیشتر ذخایر برق برای تامین انرژی روزهای سرد نیز جلوگیری شود.

بر اساس نقشه ماینینگ بیتکوین مرکز تامین مالی کمبریج،  تعطیلی های متعدد سال گذشته به این صنعت ضربه بزرگی زده و ایران را در هشریت جهانی به تنها 0.12 درصد هشریت کل دست یافت؛ این یعنی عملاً ایران را از ماینینگ کریپتو از کره زمین بیرون راند. اتفاقات مشابه اکنون، باز هم واکنش های متعددی در پی داشته است که در این مقاله به آنها پرداختیم.

بازگشت به لیست