فناوری

پاسخ به چند پرسش پایه‌ای در زمینه ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال، یک نوع دارایی مشابه دلار است. با تفاوت اینکه در بستر دیجیتال ارائه می شود.

ارز دیجیتال غیر متمرکز یعنی چه؟ یعنی مبادلات این ارزها توسط هیچ بانک یا نهاد دولتی کنترل نمی شود و توسط تمام افراد حاضر در شبکه در سراسر دنیا انجام می شود.

غیرمتمرکز بودن ارز رمزنگار مزیت محسوب میشود یا اشکال؟ مزیت؛ زیرا ارزهای متمرکز، قابل پیگیری و ردیابی توسط نهادهای دولتی هستند ولی ارزهای غیر متمرکز هویت اشخاص طرف معامله مخفی باقی مانده و در نتیجه بستری ایمن فراهم می آید.

ارز دیجیتال را چطور استفاده کنیم؟ ارز دیجیتال پول خود شماست و شما می توانید آن را در کیف پول از پیش ساخته شده ای نگهداری و مبادله و یا خرید انجام دهید.

آیا کیف پول رمزارز امن است؟ بله. کیف پول ها دارای دو آدرس به عنوان های کلید عمومی ( جهت واریز ارز ) و کلید شخصی ( جهت برداشت ارز ) هستند که انتقالات پول را به شیوه ای ایمن انجام می دهند.

آیا استفاده از کیف پول، هیچ خطری برای دارایی دیجیتال ما ایجاد نمی کند؟ وجود کیف پول خیر، ولی چنانچه در هنگام انتقال پول، آدرس اشتباهی را وارد کنید و یا رمز پشتیبان کیف پول خود را گم کنید، در آن صورت می توان گفت که راه برگشتی ندارید. چون تمام معاملات در این بستر به طور ناشناس انجام می شوند.

آیا در دنیای ارز رمزنگاری شده، ردیابی منبع معامله ممکن است؟با وجود ناشناس بودن ارزهای رمزپایه، در برخی موارد امکان ردیابی و مشاهده ی اطلاعات فرستنده را فراهم کرده است. جهت بقا در این بستر و جلوگیری از راه نفوذ هکرها، می بایست تا جایی ممکن اطلاعات خود را محفوظ کنیم.

استخراج ارز دیجیتال به چه مفهوم است؟ فرایند اعتبارسنجی معاملات، استخراج توکن هایی را به عنوان پاداش به شرکت کننده پرداخت میکند که به آن اصطلاحاً استخراج رمزارز می گویند.

چند روش استخراج رمزارز وجود دارد؟ دو الگوریتم ویژه جهت استخراج وجود دارد :

الگوی اثبات کار (Proof Of Work) شامل تمام استخراج های (GPU,ASIC,FPGA,etc)

سخت افزار استخراجی (Miner) با استفاده از برق (Watts) و نسبت به توان محاسباتی شان (MH) ، معماهای پیچیده ای که از پیش طراحی شدند را به شکل تصادفی حل می کنند.

الگوی اثبات دارایی (Proof Of Stake) نسبت سرمایه ای که در یک روز قرعه کشی میکنید، اگر خوش شانس باشید، پاداش هنگفتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد که مساوی با تمام مبلغ پاداش استخراج طی 24 ساعت گذشته اش است. الگوریتم اثبات دارایی می تواند در صورت تایید نادرست، تمام دارایی شما را از حسابتان برداشت خواهد کرد.

مهمترین عامل تاثیرگذار بر قدرت استخراج سخت افزار چیست؟ قدرت پردازش سخت افزار استخراج و سختی شبکه؛

هش چیست؟ هَش در واقع راه حلی است که برای معما در نظر گرفته می شود. برای مثال اگر هَش سخت افزار استخراجی برابر 30 مگاهش باشد ، (HASHRATE=30MH) یعنی این سخت افزار در هر ثانیه 30 میلیون بار به معما حمله میکند تا راه حل را بیابد.

اسیک ماینر (ASICs) کدام است و چه ویژگی هایی دارند؟ به طور خلاصه (Application Specific Integrated Circuit) ؛ به عنوان مجتمع مدارهای کاربردی خاص شناخته می شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *