تجارت, رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری

Gofaizen & Sherle برای کمک به کسب‌ و کارها در مقیاس‌بندی مقررات تازه ارزهای دیجیتال لیتوانی

با توجه به نظارت تقویت‌شده بر بخش ارزهای دیجیتال توسط لیتوانی، Gofaizen & Sherle، یک شرکت مشاوره حقوقی و مدیریتی بین‌المللی مستقر در اروپا، ابتکار عمل را برای کمک به کسب‌وکارها در جهت‌یابی این مقررات جدید اتخاذ کرده است. به گفته رگولاتورهای لیتوانی، این قوانین جدید در نوامبر 2022 اجرایی خواهند شد. علاوه بر این، این کشور حساب های ناشناس را ممنوع کرده و الزامات سخت گیرانه تری را برای شناسایی مشتری ایجاد می کند.

Gofazen & Sherle که به بیش از 500 شرکت در 30 کشور کمک کرده است، در استونی، لیتوانی و آلمان حضور فیزیکی دارد.

مقررات تازه لیتوانی: به گفته وزارت دارایی لیتوانی، دولت ملی تغییراتی را در مقررات مبارزه با پولشویی (AML) و مبارزه با تامین مالی تروریسم این کشور که بر بخش ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد، تصویب کرده است. قوانین جدید تصویب شده دستورالعمل های شناسایی کاربر را سخت تر می کند و حساب های ناشناس را ممنوع می کند. مقررات جدید همچنین الزامات سخت گیرانه تری را برای اپراتورهای صرافی اعمال خواهد کرد. برای مثال، اپراتورهای صرافی کریپتو ملزم به ثبت نام به عنوان یک نهاد شرکتی با حداقل سرمایه 125000 یورو از اول ژانویه 2023 خواهند بود. علاوه بر این، مدیریت ارشد آنها نیز باید ساکنان دائمی لیتوانی باشند.

به گفته اسکایسته، وزیر دارایی لیتوانی، این کشور تصمیم گرفت در واکنش به رویدادهای اخیر در منطقه، به ویژه درگیری نظامی جاری در اوکراین، مقررات خود را به روز کند.

لیتوانی از زمانی که استونی مقررات ارزهای دیجیتال خود را تشدید کرد، شاهد افزایش سریع تعداد شرکت‌های رمزنگاری است که فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. با این حال، تنها هشت شرکت از این قبیل در سال 2020 تأسیس شد، در حالی که 188 شرکت جدید در سال 2021 به ثبت رسید و 40 شرکت دیگر در ماه‌های اول سال جاری اضافه شدند. به گفته وزارت دارایی، بیش از 400 ارائه دهنده خدمات رمزنگاری در حال حاضر در لیتوانی فعالیت می کنند.

کاهش رمز ارزهای استونی: مقررات جدید استونی نشان دهنده یک چرخش شدید برای کشوری با جمعیت تنها 1.3 میلیون نفر است اما سال گذشته بیش از نیمی از ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی ثبت شده در جهان (VASP) را در خود جای داده بود.

قوانین جدید که از 15 ژوئن اجرایی شد، شرکت‌های رمزنگاری استونی را ملزم می‌کرد که الزامات شفافیت جدید را رعایت کنند. آنها دیگر نمی توانند حساب های ناشناس داشته باشند و باید حداقل 100000-250000 یورو سرمایه داشته باشند.

استونی در تنظیم خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال پیشگام بوده است. با این حال، تا همین اواخر، چارچوب نظارتی بسیار سست بود و مانع ورود کم بود. زمانی که قوانین موجود برای ارائه وضوح و مقررات بیشتر به صنعت ارزهای دیجیتال اصلاح شد، این تغییر کرد. به طور خلاصه، الزامات ارائه خدمات مبادله، تجارت، انتقال و کیف پول مبتنی بر ارز دیجیتال بیشتر شبیه به الزامات موسسات پول الکترونیک اروپایی و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی دارای مجوز خواهد بود.

از آن زمان تعداد مجوزهای جدید از 1305 در سال 2019 به تنها 81 مجوز در سال 2021 کاهش یافته است. این نشان دهنده یک روند نزولی قابل توجه به دلیل مقررات جدید است.

لیتوانی مانند استونی نخواهد بود: با تصویب مقررات جدید، بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال نگران این هستند که هاب کریپتو که زمانی جهانی بود به استونی دیگری تبدیل شود. وکلای Gofazen & Sherle، از سوی دیگر، با دریافت دستورکارهایی از FCIS در ماه اکتبر و ابداع استراتژی‌ای برای کمک به کسب‌وکارها بدون توجه به پیشرفت، راه قانونی و راحت را برای عبور از آب‌های متلاطم به کسب‌وکارها ارایه می‌کنند.

درباره گوفایزن و شرل: Gofaizen & Sherle یک مشاور حقوقی و تجاری پیشرو برای مشاغل دارایی دیجیتال، صندوق های سرمایه گذاری و سازمان های مالی است که بر بازارهای اتحادیه اروپا متمرکز شده و در عین حال در سطح جهانی گسترش می یابد. دفتر مرکزی آن در تالین با دفترهای نمایندگی در لیتوانی، جمهوری چک و لهستان واقع شده است. دامنه خدمات شرکت شامل ثبت شرکت، توسعه استراتژی کسب و کار، و مجوزهای مالی از جمله کسب و کارهای رمزنگاری، EMI و انواع دیگر مجوزها است.

بازگشت به لیست