رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری

دادگاه آلبانی استرداد بنیانگذار تادکس به ترکیه را تایید کرد

دادگاهی در آلبانی دستور استرداد بنیانگذار فراری صرافی ارزهای دیجیتال تودکس به ترکیه را صادر کرد، جایی که وی به دلیل کلاهبرداری و دیگر جرایم در تعقیب بود. فاروک اوزر پس از ناپدید شدن سال گذشته در پی فروپاشی پلتفرم معاملات سکه، تابستان امسال در آلبانی دستگیر شد.

دادگاهی در شهر البستان آلبانی اجازه استرداد موسس و مدیر اجرایی صرافی رمزارز ترکیه را که اکنون منحل شده است، تادکس را به ترکیه صادر کرد. فاروق فاتح اوزر 27 ساله در اواخر ماه اوت در کشور بالکان بازداشت شد.

این دستور پس از یک سری جلسات دادگاه در طول سه ماه گذشته صادر شده است. به گفته خبرگزاری آنادولو ترکیه، قاضی الیس دین خاطرنشان کرد که این تصمیم ظرف 15 روز قابل تجدید نظر در دادگاه تجدیدنظر دورس است.

اوزر پس از آن که Thodex که 400000 کاربر را در طول رونق کریپتو در این کشور جذب کرده بود، در بهار 2021 ناگهان آفلاین شد، از ترکیه فرار کرد. او آخرین بار در فیلمی از فرودگاه استانبول دیده شد و گمان می‌رود که با سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری رهسپار آلبانی شده است.

پس از دستگیری اوزر در 30 اوت، دادگاه بدوی البستان در 2 سپتامبر بازداشت او را تمدید کرد. سپس در 14 سپتامبر توسط وکلای مدافع او درخواست تجدید نظر شد، اما دادگاه تجدیدنظر دورس در 20 سپتامبر قرار بازداشت وی را تایید کرد.

بیش از 60 نفر در ترکیه در ارتباط با پرونده Thodex بازداشت شدند. دادستان‌های آنجا به دنبال احکام هزاران سال زندان برای بنیان‌گذاران و مدیران صرافی هستند که به ارتکاب کلاهبرداری و پولشویی به عنوان بخشی از کلاهبرداری مشکوک بیرون از کشور متهم شده‌اند که منجر به خسارت بیش از 350 میلیون لیره ترکیه (نزدیک به 19 میلیون دلار با نرخ فعلی) شده است.

صرافی کریپتو ترکیه و بیت‌کوین نیز زمانی که فعالیت خود را پس از ممنوعیت پرداخت‌های رمزنگاری توسط بانک مرکزی این کشور متوقف کرد، مورد بررسی قرار گرفت. Coinzo، یکی دیگر از پلتفرم‌های اصلی درون کشور، نیز بسته شد. این هفته، واحد اطلاعات مالی ترکیه پژوهش‌هایی را درباره سقوط FTX، یکی از بزرگترین مبادلات دارایی‌های دیجیتال در جهان، آغاز کرد.

بازگشت به لیست