رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری, مقالات

چشمداشت جی.پی مورگان به دگرگونی‌ در مقررات صنعت کریپتو پس از فروپاشی FTX

JPMorgan تغییرات کلیدی مورد انتظار خود را در صنعت کریپتو و مقررات آن پس از فروپاشی صرافی کریپتو FTX ترسیم کرده است. بانک سرمایه‌گذاری جهانی چندین ابتکار نظارتی جدید، از جمله مواردی که بر نگهبانی، حفاظت از دارایی مشتری و شفافیت تمرکز دارند، در نظر گرفته است.

بانک سرمایه گذاری جهانی JPMorgan روز پنجشنبه گزارشی را منتشر کرد که در آن تغییرات عمده‌ای را که انتظار دارد در صنعت کریپتو پس از فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX رخ دهد، تشریح کرد.

نیکولاوس پانیگیرتزوگلو، استراتژیست جهانی توضیح داد که “فروپاشی FTX و شرکت خواهرش Alameda Research نه تنها باعث ایجاد یک آبشار از سقوط نهادهای رمزنگاری و تعلیق برداشت‌ها شده است”، بلکه “احتمالاً فشار سرمایه‌گذاران و نظارت بر نهادهای رمزنگاری برای افشای داده‌های بیشتر درباره ترازنامه آن‌ها را افزایش می‌دهد.”

پانیگیرتزوگلو به فهرستی از تغییرات اصلی که جی پی مورگان پس از سقوط FTX انتظار دارد، پرداخت. ابتدا نوشت:

ابتکارات نظارتی موجود که هم‌اکنون در حال انجام است، احتمالاً ارایه می‌شود.

استراتژیست جی پی مورگان انتظار دارد لایحه بازارهای دارایی‌های رمزنگاری اتحادیه اروپا (MiCA) تایید نهایی را پیش از پایان سال دریافت کند و این مقررات در مقطعی از سال 2024 اجرایی شود.

در مورد ایالات متحده، او توضیح داد که “ابتکارات نظارتی پس از فروپاشی Terra توجه بیشتری را به خود جلب کرد.”

حدس ما این است که پس از سقوط FTX، فوریت بیشتری وجود خواهد داشت.

پانیگیرتزوگلو ادامه داد: «یک بحث کلیدی در میان تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده حول طبقه‌بندی ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار یا کالاها متمرکز است.

رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، گری جنسلر، گفته است که بیت‌کوین یک کالا است در حالی که بیشتر توکن‌های رمزنگاری دیگر اوراق بهادار هستند. با این حال، چندین لایحه در کنگره ارایه شده است تا کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) را به عنوان تنظیم کننده اصلی دارایی‌های کریپتو تبدیل کند.

این استراتژیست با اشاره به اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی کریپتوها پیش‌تر با استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری به سوی خود نگهبانی ارزهای دیجیتال‌شان حرکت کرده‌اند، توضیح داد: «ذینفعان اصلی پس از فروپاشی FTX، متولیان رمزنگاری نهادی هستند. با گذشت زمان، این متولیان مورد اعتماد احتمالاً بر custodian‌های بومی نسبتاً کوچک‌تر رمزنگاری یا صرافی‌های کریپتو تسلط خواهند داشت».

JPMorgan همچنین پیش‌بینی می‌کند: «شاید ابتکارات نظارتی تازه با نگهداری و محافظت از دارایی‌های دیجیتالی مشتریان و تمرکز بر جداسازی فعالیت‌های کارگزار، بازرگانی، وام و تسویه، مانند سیستم مالی سنتی خود را نشان دهد».

این جداسازی بیشترین پیامدها را برای صرافی‌هایی خواهد داشت که مانند FTX همه این فعالیت‌ها را با هم ترکیب می‌کنند و چالش‌های مربوط به نگهداری از دارایی‌های مشتریان، دستکاری بازار و تضاد منافع را ایجاد می‌کنند.

افزون بر این، استراتژیست JPMorgan توضیح داد: «احتمالاً ابتکارات نظارتی جدید با تمرکز بر شفافیت که گزارش منظم و حسابرسی ذخایر، دارایی‌ها و بدهی‌ها را در میان واحدهای رمزنگاری اصلی الزامی می‌کند، پدیدار خواهد شد».

یکی دیگر از تغییرات انبوه شناسایی شده توسط بانک سرمایه‌گذاری این است که “بازارهای مشتقات کریپتو شاید شاهد تغییر مکان‌های تنظیم شده با CME به عنوان برنده خواهند بود.”

پانیگیرتزوگلو همچنین درباره صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) صحبت کرد و خاطرنشان کرد که تا زمانی که امور مالی غیرمتمرکز (defi) به جریان اصلی تبدیل شود، آن‌ها با موانع متعددی روبرو هستند. استراتژیست JPMorgan معتقد است: «برای مؤسسات بزرگ‌تر، DEXها معمولاً برای سفارش‌های بزرگ‌ترشان به دلیل سرعت تراکنش‌های آهسته‌تر یا استراتژی‌های معاملاتی و اندازه سفارش‌هایشان برای قابل ردیابی بودن در بلاک‌چین کافی نیستند».

بازگشت به لیست