رمزارز, فناوری و تجارت

گروه سیتی می‌گوید بیت کوین در نقطه اوج خود قرار دارد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سی‌ان‌بی‌سی «گروه سیتی» اعلام کرده است که شرکت‌هایی مانند تسلا و پی پال به استقبال بیت کوین رفته اند و بانک های مرکزی به دنبال صدور ارزهای دیجیتال خاص خودشان هستند.

گروه چشم‌اندازها و راه‌های حل‌جهانی بانک سیتی در یادداشتی در روز دوشنبه نوشتند “مجموعه‌ای از خطرات و موانع بر سر راه پیشرفت بیت‌کوین وجود دارد”.

آینده بیت‌کوین هنوز نامعین است، اما تحولات در آینده نزدیک احتمالا تاثیرات قاطعی به جای خواهند گذاشت و این ارز دیجیتال یا از نقطه اوج پذیرش بوسیله بازارهای اصلی سرمایه خواهد گذاشت یا به طور فرضی دچار فروریزی خواهد شد.

مشخصه این نقطه اوج تغییر لحن موسسه‌های مالی عمده درباره بیت‌کوین است. بسیاری از بانک‌ها به طور تاریخی از سرمایه دیجیتال پرهیز می‌کرده‌اند و دلیلشان این بوده که این ارزها ارزش ذاتی ندارند و جاروجنجال درباره آنها شبیه «جنون گل لاله» در قرن هفدهم است. در آن دوران قیمت پیاز گل لاله که تازه به اروپا آمده بود، به میزان فوق‌العاده‌ بالایی رسید و بعد این قیمت به طور ناگهانی سقوط کرد. جنون گل لاله در واقع نخستین حادثه حباب اقتصادی بود.

اما بالا رفتن بسیار شدید قیمت بیت‌کوین در چند ماه گذشته باعث شده است که بازیگران بزرگ وال استریت به ارزیابی مجدد این رمزارز روی آورند. بین‌کوین و دیگر رمزارزها بیشتر دستخوش دورهای لگام‌گسیخته نوسان هستند. بیت‌کوین اخیرا فقط یک هفته پس از رسیدن به قیمت بی‌سابقه ۵۸۰۰۰ دلار دچار سقوط شد و بیش از ۱۰۰۰۰ دلار از قیمتش را از دست داد. با این حال بیت‌کوین هنوز قیمتی ۶۰ درصد بیشتر از ابتدای سال میلادی جاری ۲۰۲۱ دارد و در ۱۲ ماه گذشته قیمتش ۴۶۰ درصد افزایش یافته است.

سرمایه‌گذاران در رمزارزها می‌گویند آخرین نوسان قیمت بیت‌کوین مانند دوره‌های مشابه قبلی – از جمله در سال ۲۰۱۷ نیست که پس از رسیدن به قیمت حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال بعد ۸۰ درصد ارزشش را از دست داد- چرا قیمت بیت‌کوین اکنون تحت تاثیر مشارکت فزاینده سرمایه‌گذاران نهادی است.

بیت‌کوین که در ابتدا به عنوان یک سیستم پرداخت دیجیتال برای دور زدن بانک‌ها و سایر واسطه‌های مالی به وجود آمده بود، اکنون میان سرمایه‌گذاران جریان اصلی به عنوان نوعی «طلای دیجیتال» که می‌تواند برای دادوستد تامینی در برابر افزایش تورم به کار رود، جذابیت یافته است.

بر اساس یادداشت سیتی، بیت‌کوین پیش از اینکه در بازارهای اصلی سرمایه پذیرفته شود، باید بر چند مانع غلبه کند.

ماه پیش، تحلیل‌گران در جی‌پی‌مورگان بیت‌کوین را «نمایشی فرعی» نامیدند و گفتند سرمایه‌های مبنی بر رمزارزها از جمله «بدترین سرمایه‌های تامینی» در مقابل افت قابل‌توجه قیمت سهام هستند. البته آنها افزودند: «افزایش بازارهای مالی دیجیتال و تقاضا برای گزینه‌های تکنولوژی پیشرفته بیانگر تحولی واقعی در عصر کووید-۱۹ است».

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *