رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت, مقالات

کارشناسان چینی برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا، ارز دیجیتال آسیایی را پیشنهاد کردند

کارشناسان یک موسسه اقتصادی در چین ایده ایجاد یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را منتشر کرده‌اند که می‌تواند اتکای آسیا به دلار را کاهش دهد. این ابتکار در زمینه توسعه آزمایشی یوان دیجیتال و پس از آزمایش‌های اخیر پرداخت‌های فرامرزی با ارزهای دیجیتال صادر شده دولتی در منطقه صورت می‌گیرد.
چین پیشنهاد می‌کند که یوان دیجیتالی در سراسر آسیا با تکیه بر فناوری دفتر کل توزیع شده استخراج شود.
پژوهشگران دولت چین برای کاهش وابستگی منطقه به پول فیات ایالات متحده، شناسایی یک ارز دیجیتال تازه در آسیا را پیشنهاد کرده‌اند. به گفته آن‌ها به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست این هفته، سکه مشترک همچنین به حفظ ثبات مالی و در عین حال تقویت همکاری های پولی منطقه ای کمک می کند.
به گفته سونگ شوانگ، لیو دانگمین و ژو ژوژی از موسسه اقتصاد و سیاست جهانی زیر نظر آکادمی علوم اجتماعی چین، این توکن دیجیتال به سبدی از 13 ارز، از جمله یوان چین، ین ژاپن، و کره جنوبی متصل می شود. برنده شد و اعضای 10 عضو آسه آن، انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا.
براساس جزییات گزارش، وزن برای هر یک می‌تواند مشابه حقوق برداشت ویژه صندوق بین‌المللی پول باشد که به عنوان دارایی ذخیره بین‌المللی عمل می‌کند. می‌توان از فناوری دفتر کل توزیع‌شده برای حمایت از ارز پیشنهادی استفاده کرد. هدف چنین رویکردی جلوگیری از تسلط هر یک از کشورهای شرکت کننده است.
بیش از 20 سال یکپارچگی عمیق اقتصادی در شرق آسیا، پایه خوبی برای همکاری ارزی منطقه ای ایجاد کرده است. این محققان در مقاله ای که در ماه آگوست توسط مجله World Affairs – نسخه ای وابسته به وزارت امور خارجه چین – منتشر شد و سپس در اواخر سپتامبر به صورت آنلاین منتشر شد، نوشتند که شرایط برای راه اندازی یوان آسیایی شکل گرفته است.
این اولین ابتکار برای ایجاد ارز منطقه ای در آسیا نیست. نمونه های دیگر عبارتند از پیشنهاد ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی که در جریان بحران مالی آسیا در سال 1997 ارائه شد، که او در سال 2019 آن را تکرار کرد، و همچنین پروژه بانک توسعه آسیایی به رهبری ژاپن برای واحد پول آسیایی (ACU) از سال 2006.
آخرین ابتکار، در صورت تحقق، احتمالاً توسط چین هدایت می شود، که در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ جهان است و دائماً در حال گسترش حوزه آزمایشی برای ارز دیجیتال مستقل خود، یوان دیجیتال است. بانک خلق چین (PBOC) اخیراً اعلام کرد که پرداخت‌های الکترونیکی CNY در 360 میلیون تراکنش تا پایان ماه اوت از 100 میلیارد یوان (تقریباً 14 میلیارد دلار) فراتر رفته است.
اگرچه دولت چین معتقد است که ارز دیجیتال بانک مرکزی آن (CBDC) اساساً برای استفاده داخلی در نظر گرفته شده است – حدود دوجین شهر بزرگ در آزمایش شرکت می کنند و بیش از 5.6 میلیون تاجر این سکه را می پذیرند – PBOC همچنین در حال بررسی تسویه حساب های فرامرزی است. با مقامات پولی هنگ کنگ، تایلند و امارات متحده عربی.

بازگشت به لیست