تجارت, رمزارز, فناوری و تجارت

هشدار پیتر شیف، اقتصاددان درباره بیت‌کوین

پیتر شیف، اقتصاددان، هشدار داده است که نرخ بیت‌کوین ممکن است با بازگشت دیگر دارایی‌های مالی افزایش نیابد، حتی اگر کریپتو در کنار آن‌ها سقوط کند. او پیش‌بینی کرد: حباب بیت‌کوین آشکار شد و کلکسیونرها بدون توجه به این که برای دارایی‌های مالی چه اتفاقی می‌افتد، می‌فروشند.

چشم‌انداز بیت‌کوین پیتر شیف
پیتر شیف، اقتصاددان و کارشناس طلا، افکار خود را در مورد آینده بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در یک سری توییت در این هفته به اشتراک گذاشت. او دوشنبه نوشت: این واقعیت که بیت‌کوین همراه با دارایی‌های مالی سقوط کرد، به این معنی نیست که پس از چرخش آن بازارها، افزایش خواهد یافت. بیت کوین یک دارایی مالی نیست. شیف ادامه داد: این یک توکن دیجیتال قابل گردآوری است.

این اقتصاددان همچنین معتقد است که بیت‌کوین با وجود سقف عرضه 21 میلیونی این ارز دیجیتال کمیاب نیست. شیف در پاسخ به توییتی که روز سه‌شنبه منتشر شد مبنی بر این که بیت‌کوین کمیاب‌ترین و مطلوب‌ترین دارایی است که جهان تاکنون دیده است، گفت: بیت‌کوین به سختی کمیاب است و به هیچ وجه مطلوب نیست. اگر می‌خواهید پول خود را از دست بدهید راه‌های زیادی برای انجام آن وجود دارد. شما نیازی به خرید بیت‌کوین ندارید.

شیف در پاسخ به توییت دیگری مبنی بر این که بیت‌کوین به جای طلای دیجیتال یک دارایی ریسک است، ادعا کرد که بیت‌کوین “بیشتر شبیه دارایی یک احمق است.” وی تاکید کرد: بنابراین، تا زمانی که مردم به اندازه کافی احمق باشند که بیت‌کوین بخرند، نرخ آن بالا خواهد رفت. متأسفانه برای دارندگان بیت‌کوین، اگر چه احمق‌های زیادی در دنیا وجود دارند، گمان نمی‌کنم افراد زیادی حاضر به خرید بیت‌کوین باشند که از پیش مالک آن نباشند.

شیف بنیانگذار و رییس کنونی شیفگلد، فروشنده فلزات گرانبها و کارشناس در شمش طلا و نقره است. او مدت‌هاست که به بیت‌کوین بدبین بوده و پی‌درپی به کریپتو ضربه می‌زند و در عین حال طلا را تبلیغ می‌کند.

شیف دوشنبه در توییتی درباره سقوط FTX و درخواست‌های آتی برای مقررات قوی‌تر ارزهای دیجیتال اظهار کرد:

طعنه آمیز است که بازیگران بزرگ کریپتو به دنبال دولت هستند تا صنعت را با مقررات اضافی نجات دهد. او افزود: «این برخلاف اصل وعده اولیه بیت‌کوین است که قرار بود جایگزین بازار آزاد برای سیستم پولی فاسد دولتی باشد».

در ماه نوامبر، شیف هشدار داد که بیت‌کوین راه درازی تا سرنگونی دارد و بیت‌کوین را 10 هزار دلار ارزیابی می‌کند. او همچنین معتقد است که دلار آمریکا سقوط خواهد کرد و اقدامات فدرال رزرو منجر به یک بحران مالی بزرگ خواهد شد.

بازگشت به لیست