تجارت, رمزارز, فناوری و تجارت

علت تأخیر ۳ ساله در راه‌اندازی قرارداد‌های آینده اتریوم در بورس شیکاگو چیست؟

همزمان با گسترش بازار مبادلات رمزارزها محصولات متنوعی در دسترس سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. قرارداد‌های آتی گروه سی.ام.ای(CME) که توسط پول نقد تسویه می‌گردد، امکان سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها بدون نیاز به ذخیره‌سازی این دارایی را فرآهم می‌کند. پس از راه‌اندازی قرارداد‌های آتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ این دارایی بیشینه‌ی تاریخی خود را تجربه کرده است و راه‌اندازی قرارداد‌های آتی اتریوم ممکن است شرایط مشابهی را برای اتریوم به همراه داشته باشد.

در حالی که بیت کوین مقاومت تاریخی خود را پشت‌سر گذاشته است و بازار رمزارزها موج صعودی جدیدی را تجربه می‌کند، گروه سی.ام.ای(CME Group) به عنوان زیر مجموعه‌ی بورس شیکاگو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بازار مبادلات قرارداد‌های آتی اتریوم را در هشتم فوریه‌ی ۲۰۲۱ میلادی راه‌اندازی خواهد کرد.

سی.ام.ای دومین مرکز مبادلات بزرگ مشتقات جهان از نظر حجم مبادلات محسوب می‌شود و قرارداد‌های آتی بیت کوین را در هفدهم دسامبر ۲۰۱۷ میلادی راه اندازی کرده است و در همان روز رکورد پیشین قیمت بیت کوین در سطح ۲۰,۰۸۹ دلاری نیز ثبت شده است.

در حقیقت، از زمان انتشار اطلاعیه‌ی راه‌اندازی قرار داد‌های آتی بیت کوین توسط سی.ام.ای در روز سی و یکم اکتبر ۲۰۱۷ تا هفدهم دسامبر ارزش بازار بیت کوین سه برابر شده است و از ۱۰۱ میلیون دلار به محدوده‌ی ۳۳۲ میلیون دلار رسیده است. با این وجود قیمت بیت کوین در پی تجربه‌ی بازار نزولی خود در سال ۲۰۱۸ میلادی به شدت کاهش یافته است. در پی انتشار اطلاعیه‌ی اخیر گروه سی.ام.ای، احتمال تجربه‌ی همین تغییرات قیمت در بازار اتریوم نیز وجود دارد.

کوب گلوبال مارکتس(Cboe Global Markets)؛ رقیب اصلی سی.ام.ای نیز قرارداد‌های آتی بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ و یک هفته پیش از سی.ام.ای راه‌اندازی کرده است. تاثیر راه‌اندازی این بازار بر قیمت بیت کوین کاملاً مشهود است و در روز راه‌اندازی این بازار قیمت بیت کوین بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در مقابل، سی.ام.ای فعالیت خود را در این حوزه گسترش داده است و قرارداد‌های اختیار معاملات بیت کوین را به همراه قرارداد‌های آتی بیت کوین به کاربران پیشنهاد می‌کند. هم اکنون سی.ام.ای پس از صرافی اوکی‌اکس (OKEx) به دومین پلتفرم بزرگ مبادلات قرارداد‌های آتی بیت کوین تبدیل شده است.

بازگشت به لیست