رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت

شیبا (SHIB) چیست؟ پیش از سرمایه‌گذاری بررسی کنید

شیبا (SHIB) محبوبیت چشمگیری پیدا کرده است. در اینجا مواردی است که باید در مورد آن بدانید قبل از اینکه اقدام به سرمایه گذاری کنید.

شاید به راحتی بتوان گفت که Dogecoin از ابتدای سال 2021 در بازار ارزهای دیجیتال در کانون توجهات قرار گرفت. کوینی که ابتدا ورودش مثل یک شوخی آغاز شد، آنقدر محبوبیتش افزایش یافت که برای مدت کوتاهی به چهارمین ارز دیجیتال در بازار تبدیل شد و ارزش کل بازار آن بیش از 70 میلیارد دلار رسید. در واقع به یک شوخی گران قیمت تبدیل شد. این امر به لطف انبوهی از سرمایه گذاران خرده فروش، افرادی از گروه های Reddit و البته ایلان ماسک – یکی از مفسران بسیار مشتاق Dogecoin – امکان پذیر شد.

ارز Shiba Inu (SHIB) ، علیرغم ادعای متفاوت بودنش شباهت های زیادی(مانند ریشه برگرفتن اسم آنها) به Dogecoin  دارد. با توجه به این موضوع، ما تصمیم گرفتیم یک راهنمای جامع با هدف روشن کردن شرایط این ارز دیجیتال که طوفانی در بازار طی چند روز ایجاد کرده است را بیان کنیم.

  • شیبا (SHIB) چیست؟

شیبا به سرعت به یکی از داغترین ارزهای رمزپایه تبدیل شده است. این اتفاق پس از آن افتاد که Dogecoin (DOGE) با افزایش نجومی قیمت روبرو شد و در ماه مه 2021 از 0.7 دلار عبور کرد.

با این اوصاف ، یک تیم توسعه دهنده کار خود را ادامه داد و ارز Shiba Inu  را ایجاد کرد. طبق وب سایت رسمی و Woofpaper  آنها، شیبا نمایانگر ” نسخه آزمایشی در حال ساخت پروژه ای غیرمتمرکز” است. جدا از این، تیم در تلاش است تا یک سیستم تبادل غیرمتمرکز به نام ShibbaSwap ایجاد کند. اگرچه، لازم به ذکر است که به غیر از این پروژه که رشد آن ناشی از افزایش قیمت است، هیچ چیز دیگری در حال حاضر کامل نیست. حال این سوال مطرح می شود که آیا  SHIB  موجه است یا خیر؟

شیبا یک رمزارز (ERC20) مبتنی بر Ethereum است که پروژه “قاتل dogecoin” نیز نامیده می شود. این ارز مجموعاً یک بیلیارد توکن دارد. 50٪ از آن تحت عنوان نقدینگی قفل شده است. نیمه دیگر در جای جالبی پیدا می شود.

تیم پشتیبانی شیبا 500 تریلیون توکن برای بنیانگذار Ethereum ، ویتالیک بوترین ارسال کرده است. معاملات را می توان در اینجا پیگیری کرد. درمورد این موضوع طی مقاله ای بنیانگذار ناشناس آن گفته است: “ما بیش از 50٪ از كل عرضه را به ویتالیك ارسال كردیم. هیچ عظمت و بزرگی بدون نقطه آسیب پذیر وجود ندارد و تا زمانی که ویتالیک بوترین علیه ما اقدامی نکند، شیبا رشد می کند و زنده می ماند. “

نکته جالب این است که به دنبال افزایش قیمت SHIB ، که بیش از 300،000٪ از فوریه 2021 تا الان می شود، ارزش توکن های SHIB  بوترین بسیار بیشتر از اتریوم اوست. در زمان نوشتن این مقاله ، ارزش اتریوم بوترین حدود 1.4 میلیارد دلار است، در حالی که مقادیر SHIB در حساب عمومی وی حدود 15 میلیارد دلار ارزش دارد. همچنین لازم به ذکر است که به دنبال این اقدام تیم شیبا، ارزهای دیگری مانند Akita Inu و HUSKY نیز بخشی از عرضه خود را به بنیانگذار اتریوم ارسال کرده اند.

با این وجود این توکن ها به طور جدی متمرکز باقی می مانند. به غیر از 50٪ نگهداری شده توسطButerin ، دو کیف پول دیگر نیز وجود دارد که 10٪ از عرضه را در اختیار دارند و در صورت تصمیم به فروش در بازار، خطر جدی سقوط گسترده قیمت را به همراه دارد. پس از آماده شدن بستر مبادله غیرمتمرکز آنها یعنی Shiba Swap  (که ظاهراً هم اکنون در حال انجام آزمایشات امنیتی است)، کاربران می توانند توکن های خود را به دست آورند و جوایز زیادی کسب کنند. برای staking SHIB ، کاربران xSHIB ، برای staking LEASH – xLEASH  و BONE – tBone دریافت می کنند.

  • مواردی که باید حتماً بخوانید و قبل از خرید باید به آنها توجه کنید:

در حالی که ارز دیجیتال SHIB یکی از پروژه های با رشد سریع است که صدها هزار نفر در کانال های مختلف رسانه های اجتماعی خود برای آن فعالیت می کنند، اما هنگام بررسی پروژه باید چند نکته را بخاطر بسپارید.

مورد اول : صفحه رسمی ​​آنها فقط دو پست دارد که اولین پست، ارسال اعلامیه توسعه بود و پست دوم به روزرسانی آن بود که ماه ها بعد منتشر شد و در واقع هیچ به روزرسانی قابل توجهی ارائه نداد.

مورد دوم: بنیانگذار SHIB ناشناس است – واقعاً مشخص نیست که چه افرادی تحت عنوان توسعه دهندگان، روی پروژه کار می کنند و هیچ نقشه راهی برای اینکه کاربران می توانند انتظار به روزرسانی پروژه و به عنوان مثال دریافتی های مبادله Shiba Swap را داشته باشند، وجود ندارد.

مورد سوم: کل عرضه 1 بیلیارد توکن است که این خیلی زیاد است! احتمالاً نیمی از آنها سوخته است زیرا به ویتالیک بوترین فرستاده شده اند. البته این یک حدس و گمان است که آیا او کاری با آنها انجام می دهد یا خیر و باید بحث شود. اما با توجه به جایگاه بوترین در بازار و جامعه  بعید است کاری کند که به سیستم شیبا آسیب برساند. با این حال، تعداد زیادی از دارندگان توکن وجود دارند که درصد بالایی از 50٪ باقی مانده را تشکیل می دهند.

بر اساس CoinMarketCap ، از زمان نوشتن این مقاله، رمزارز SHIB در حال حاضر بیش از 18،000٪ افزایش یافته است که به این ترتیب جایگاه خود را در بین 20 ارز دیجیتال بزرگ با سقف بازار 12 میلیارد دلار تثبیت کرده است. آیا SHIB بیش از حد ارزش گذاری شده است؟ فقط زمان می تواند بگوید.

  • چگونه SHIB بخریم؟

با توجه به همه موارد فوق، همچنین لازم به ذکر است که بخش عمده ای از اقدامات انفجاری قیمت شیبا به دلیل اضافه شدن آن به بسیاری از مبادلات متمرکز، از جمله بزرگترین صرافی جهان – Binance – است. در حال حاضر تجارت SHIB درHuobi ، OKEx ، KuCoin  امکان پذیر است ولی خرید آن در Binance آسان ترین کار است. علاوه بر این درBinance Futures  و FTX معامله گران اکنون می توانند از استفاده کنند اگرچه خطر فوق العاده از دست دادن سرمایه را نیز ممکن است به همراه داشته باشد.

نکته: هیچ یک از موارد بالا توصیه مالی نیست. این محتوا فقط برای اهداف آموزشی ارائه شده است. سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه بدون آگاهی و دانش لازم، خطر بالایی مثل از دست دادن سرمایه را ممکن است به همراه داشته باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *