استخراج رمزارز, فناوری و تجارت

سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاکچین با وجود بحران امنیتی پتانسیل بالایی دارد

انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده به دلیل نگرانی از بیماری کرونا با افزایش آرا پستی روبرو شد. بدین صورت که بسیاری از آمریکایی ها امسال از مراکز رای دهی دور بودند ، تأخیرهای پستی ، رد آرا و چالش های دیگری بوجود آمد.

روش های بهتر برای رای دادن در طول انتخابات  بطور عمده به یک موضوع مورد بحث تبدیل شد. این امر باعث شده است که برخی از افراد در جامعه رمزنگاری ها با شور و نشاط بیشتری از سیستم رأی گیری مبتنی بر بلاکچین برای استفاده در انتخابات ریاست جمهوری آینده حمایت کنند.

در حالی که وعده های بلاکچین شامل اعتماد ، شفافیت و تغییرناپذیری است ، گروهی از محققان آزمایشگاه علوم رایانه ای و هوش مصنوعی موسسه فناوری ماساچوست به نقص امنیتی مرتبط با سیستم های رأی گیری بلاکچین اشاره کردند. محققان گزارشی را در تاریخ 6 نوامبر منتشر کردند و در آن توضیح دادند که رای گیری آنلاین بسیار ناقص است زیرا این سیستم ها در برابر حملات سایبری گسترده آسیب پذیر هستند. در این گزارش به طور خاص سیستم های رأی گیری مبتنی بر بلاکچین مانند Voatz مورد مطالعه قرار گرفته که در انتخابات شهرداری های ایالات متحده استفاده شده است، اما طبق گزارشات به مشکلات امنیتی داده ها برخورده است.

ماکسیم روکینوف، رئیس مرکز فناوری های توزیع شده لجر دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ، گفت که بلاک چین اجازه می دهد تا یک سیستم انتخابات عادلانه در یک فضای قابل اعتماد بین شرکت کنندگان که به طور معمول به یکدیگر اعتماد ندارند، برگزار شود:”با بلاکچین می توانید رأی دادن را در دسترس قرار دهید و شفافیت هر انتخابات را افزایش دهید. در یک سناریوی کامل، نتایج چنین آرایی قابل جعل نیست.”

الکس تاپسکات ، بنیانگذار موسسه تحقیقات Blockchain  ، این موضوع را برای مقاله نیویورک تایمز که در سال 2018 منتشر شد ، به تفصیل توضیح داد، قبل از اینکه بیماری همه گیر COVID-19 چالش های جدیدی را به نمایش بگذارد. تپ اسكات خاطرنشان كرد كه در انتخابات ها ، اعتماد در سازمان هاي دولتي متمركز است، كه به شدت در معرض هك ، تقلب و خطاهاي انساني هستند. برای بیان این موضوع ، یک مطالعه که سال گذشته منتشر شد نشان می دهد که نهادهای دولت محلی و فدرال از سال 2014 قربانی 443 مورد نقض داده ها شده اند.

تپ اسکات خاطرنشان کرد که یک سیستم بلاکچین برای تأیید معاملات به رایانه های شبکه توزیع شده متکی است. پس از تأیید، نتایج در بلوک هایی ضبط می شوند که به صورت رمزنگاری شده با بلوک قبلی مرتبط هستند. سپس یک دفتر امن ایجاد می شود، که برای همه شرکت کنندگان شبکه شفاف است، اما ثابت و بدون تغییر می باشد. این ویژگی همچنین برای اطمینان از اینکه افراد فقط یک رای می دهند مهم است، زیرا سیستم های مبتنی بر بلاک چین برای جلوگیری از هزینه های مضاعف است.

روکینوف در ادامه توضیح داد که با استفاده از سیستم های بلاکچین صحت معاملات، ثبت نام رای دهندگان توسط سازوکار اجماع بین اعضای مختلف شبکه تأیید می شود. با این حال ، وقتی صحبت از سیستم های رأی دهی می شود، ناظران مستقل نیز باید یکی از طرفین درگیر اجماع باشند، بدین معنی که آنها باید چندین گره اعتبار سنجی داشته باشند.

به گفته روکینوف ، در بیشتر موارد تعداد گره های متعلق به سازمان دهنده شبکه، از تعداد گره های مستقل بیشتر است. بنابراین در مورد سیستم رأی گیری مبتنی بر بلاکچین ، هنگامی حمله می شود که کسانی که بیش از نیمی از منابع را کنترل می کنند، توانایی تغییر داده ها را به صورت تصادفی دارند.

اگرچه چالش های موجود در سیستم های رای گیری مبتنی بر بلاکچین باقی مانده است ، اما واضح است که بلاکچین پتانسیل زیادی برای استفاده در انتخابات های آینده را دارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط