رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت

دامیننس بیت کوین به کمترین میزان در 3 سال اخیر رسید

نزاع لفظی که دو روز پیش در توییتر بین ایلان ماسک و فعالان کریپتوکارنسی شکل گرفت، پیامدهای گسترده ای داشت که فراتر از جدال لفظی معمول در این رسانه محبوب اجتماعی، برای بازار ارز دیجیتال یک فاجعه بود.

طبق داده های ByBit ، در مجموع 2.4 میلیارد دلار طی 24 ساعت گذشته در نتیجه سقوط بازار ناشی از توییت های وحشتناک ایلان ماسک پیرامون بیت کوین، لیکویید شده است (در واقع یک کاربر با لیکوئید شدن، همه یا بخشی از دارایی خود را از دست داده است و صرافی دارایی او را به حساب خود منتقل کرده است).

ماسک در یادداشت توییتری که در هفته گذشته منتشر کرد، گفت: “ما نگران افزایش سریع استفاده از سوخت های فسیلی برای استخراج و معاملات بیت کوین به ویژه ذغال سنگ هستیم که دارای بیشترین میزان انتشار آلودگی از هر نوع سوخت است. ارز دیجیتال در بسیاری از سطوح ایده خوبی است و ما معتقدیم که آینده امیدوار کننده ای دارد اما این امر نمی تواند هزینه زیادی برای محیط زیست ایجاد کند. “

طی 24 ساعت گذشته، در مجموع 303،836 معامله گر و کاربر صرافی Huobi-BTC اقدام به خروج با ارزش نزدیک به 90 میلیون دلار کردند. در میان دارایی های دیجیتال معمول مانند بیت کوین، اتر، ریپل و غیره، شیبا  که در نتیجه محبوبیت روزافزون dogecoin محبوبیت بیشتری کسب کرده است، نزدیک به 43 میلیون دلار از آن لیکویید شد. به گفته Datamish، طی 24 ساعت گذشته 34 میلیون دلار دارایی فقط در BitMEX لیکویید شده است و 417 عدد BTC در Bitfinex منحل شده است.

دامیننس بیت کوین بسیار کاهش یافته است

گل سرسبد بازار ارز دیجیتال با کم شدن برتری‌اش در بازار، سهم خود را در بازار از دست می دهد. طبق گزارش های   CoinMarketCap و Coin360 ، بیت کوین اکنون حدود 40٪ سهم بازار را دراختیار دارد و اتریوم نیز در حال حاضر دومین ارز رایج پس از بیت کوین است که در زمان نوشتن این حدود 19٪  درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.  (BNB) 4 درصد ، کاردانو    3.3 درصد و دوج کوین هم 3 درصد تسلط دارند. در ژانویه 2018، سلطه بیت کوین برای اولین بار به پایین ترین حد خود یعنی 33٪ سقوط کرده بود.

بر اساس ارزش بازار، ارزش معاملات بیت کوین که چند هفته پیش به بیش از 1 تریلیون دلار رسیده بود اکنون به 843،071،072،876 دلار رسیده است. سقف بازار Ethereum تقریباً نیمی از BTC است با درآمد 404،613،783،369 دلار. در حالیکه سرمایه Binance Coin ، Cardano و Dogecoin به ترتیب به 81 میلیارد دلار ، 69.4 میلیارد دلار و 65 میلیارد دلار کاهش یافته است.

دو احتمال وجود دارد که از حالا اتفاق بیفتد. مورد اول وقوع یک بازار نزولی است که قیمت تمام دارایی ها سقوط می کند و مورد دوم سفر به یک فصل آلتکوین ها یعنی جایی که سایر ارزهای دیجیتال جایگزین عملکردی بهتر را تجربه می کنند. اگر مورد اول اتفاق بیفتد، اصول بنیادین بیت کوین و احساسات مثبت پیرامون آن به آن کمک می کند تا بر آلتکوین ها تسلط بیشتری داشته باشد. ولی اگر مورد دوم اتفاق بیفتد، سلطه آلتکوین ها که در حال حاضر 60.1 درصد است، احتمالاً در آینده نزدیک نیز افزایش خواهد یافت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *