رمزارز, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری

بازجویی دادستان‌های فدرال درباره کمک‌های مالی سیاسی سام بنکمن‌فرید

گزارش شده است که چندین عضو حزب دموکرات و کمیته‌های مبارزات انتخاباتی ایالات متحده توسط دادستان‌های فدرال برای کمک‌های مالی مدیرعامل پیشین FTX سام بنکمن‌فرید (SBF) و یکی دیگر از مدیران آن، مورد بازرسی قرار می‌گیرند. پس از دستگیری بنکمن‌فرید، یک دادستان منطقه‌ای ایالات متحده گفت: «از هر شخص، نهاد یا کمپین سیاسی که پول مشتری دزدیده شده را دریافت کرده است، می‌خواهیم که با ما همکاری کنید تا آن پول را به قربانیان بی‌گناه برگردانید.

پس از دستگیری بنکمن‌فرید در باهاما در هفته گذشته، دفتر دادستانی منطقه یک ایمیل به چند سازمان سیاسی دموکرات، مانند دفاتر رسمی مبارزات انتخاباتی حزب، شماری از PACهای اصلی آن، و کمپین‌های فردی برخی از سیاستمداران، از جمله نماینده Hakeem Jeffries (D-NY) فرستاد.

نیویورک تایمز روز شنبه به گفته افرادی که با این درخواست آشنا هستند گزارش داد، این ایمیل هر گونه اطلاعاتی درباره کمک‌های مالی SBF، همکارانش و شرکت‌ها می‌خواهد. این نشریه با اشاره به پرونده FTX به عنوان “بزرگترین رسوایی‌های مالی مبارزات انتخاباتی در سال‌های گذشته” خاطرنشان کرد که پژوهش‌های وزارت دادگستری، تلاشی برای گردآوری شواهد علیه آقای بانکمن‌فرید و دیگر مدیران پیشین FTX باشد تا علیه ذینفعان سیاسی آن‌ها.

یکی از اتهامات رسمی که دادستان‌های فدرال هفته گذشته پس از دستگیری SBF مطرح کردند، توطئه برای نقض قوانین مالی مبارزات انتخاباتی بود. این نشریه اعلام کرد که مدیرعامل سابق FTX دومین کمک‌کننده بزرگ کمپین در سال 2020 بود که نزدیک به 45 میلیون دلار کمک کرد که بیشتر به کمپین‌ها و کمیته‌های دموکرات کمک کرد. در گفتگوی پیش از دستگیری، بنکمن‌فرید گفته بود که کمک‌های تاریکی با مبلغ مشابه به جمهوری‌خواهان داده است. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و رییس توییتر معتقد است که رییس پیشین FTX بیش از یک میلیارد دلار به دموکرات‌ها کمک کرده است.

مقررات کمیسیون انتخابات فدرال مستلزم آن است که اگر پس از انتخابات غیرقانونی بودن کمک‌های مالی تشخیص داده شود، حتی اگر وجوه خرج شده باشد و نیاز به گردآوری پول باشد، باید بازگردانده شوند.

این خبرگزاری خاطرنشان کرد که نیشاد سینگ، یکی دیگر از مدیران سابق FTX نیز نزدیک به 9.7 میلیون دلار کمک کرده است که بیشتر به نامزدها و گروه‌های دموکرات کمک کرده است. بر اساس گزارش‌ها، دادستان‌ها همچنین در حال بررسی کمک‌های مالی به کمپین‌ها و کمیته‌های جمهوری‌خواه توسط رایان سلامه، یکی دیگر از مدیران سابق FTX هستند که 24 میلیون دلار به نامزدها و کمیته‌های جمهوری‌خواه پیشکش کرده است.

کارل جی. سندستروم، یکی از اعضای پیشین کمیته انتخابات فدرال و مشاور کنونی مبارزات انتخاباتی دموکرات‌ها، به این نشریه گفت که پرونده FTX این پتانسیل را دارد: بزرگترین مورد مجرای (کانال) شرکتی که داشته‌ایم.

FTX در 11 نوامبر اعلام ورشکستگی کرد و تخمین زده می‌شود که یک میلیون مشتری و سرمایه‌گذار میلیاردها دلار را در این سرنگونی از دست داده‌اند. دولت و رگولاتورهای ایالات متحده چندین اتهام کلاهبرداری را علیه شرکت ارز دیجیتال و بانکمن‌فرید مطرح کرده‌اند. رییس پیشین FTX دستگیر شده و اکنون در باهاما در زندان است. انتظار می‌رود او در این هفته با استرداد به ایالات متحده همراهی کند.

بازگشت به لیست