استخراج رمزارز, رمزارز, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری

ایران از شروع مهر ماه ممنوعیت استخراج رمزارزها برای فارم‌های مجاز را لغو خواهد کرد

ایران خود را برای رفع محدودیت های اعمال شده در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال که ناشی از کمبود برق در تابستان امسال بود، آماده می کند. به گزارش رسانه های ایرانی، شرکت برق کشور اعلام کرده است که ممنوعیت کار بر روی ماینرهای مجاز از ماه آینده لغو می شود.

به گزارش روزنامه انگلیسی مالی Financial Tribune ، ممنوعیت موقت استخراج رمزارزها که اوایل امسال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام شد، لغو می شود. این اطلاعیه مهم توسط شرکت تولید، توزیع و انتقال برق ایران، توانیر اعلام شد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق به خبرگزاری ایسنا گفت، امید است که مصرف برق در جمهوری اسلامی ایران تا پایان تابستان کاهش یابد. کاهش تقاضای برق با شروع کاهش دما شرایطی را برای از سرگیری فعالیت استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال قانونی ایجاد می کند.

این اقدام محدود کننده در ماه مه، توسط حسن روحانی، رئیس جمهور وقت ایران در میان افزایش مصرف برق که باعث خاموشی در بسیاری از مناطق کشور شد، اعلام شد. روند ماینینگ با انرژی بالا تا حدی مسئول کمبودها بود.

هنگامی که هوای گرم غیرمعمول منجر به افزایش شدید مصرف شد، تنظیم کننده ها در ابتدا گفتند که ماینرهای مجاز در ساعات اوج کار تعطیل می شوند. سرانجام، دولت تصمیم گرفت با ممنوعیت کلی استخراج تا پایان تابستان موافقت کند.

تعلیق استخراج مجاز با سرخوردگی و انتقادات جامعه کریپتوکارنسی روبرو شده است. برآورد شده است که واحدهای مجاز ثبت شده تنها 300 مگاوات مصرف دارند درحالیکه ماینرهای غیرقانونی روزانه 3000 مگاوات معادل نصف نیاز تهران مصرف برق دارد.

ایران در جولای 2019 استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان یک فعالیت قانونی صنعتی به رسمیت شناخت. مشاغل مرتبط با استخراج ملزم به اخذ مجوز از وزارت صمت و پرداخت هزینه برق با تعرفه صادراتی بودند. براساس وب سایت خود، این اداره مجوز استخراج را برای 30 شرکت صادر کرده است.

از آوریل، زمانی که وزارت نیرو قوانین خود را بازبینی کرد ، استخراج کنندگان به ازای هر کیلووات ساعت 16،574 ریال (0.39 دلار) هزینه پرداخت می کنند که چهار برابر نرخ اولیه است. با این حال ، تعرفه زمانی نصف می شود که مصرف خانوار کم باشد و شبکه تحت فشار نباشد و به ترتیب در دوره های کسری انرژی دو برابر شود.

در همین حال، مقامات ایرانی به دنبال ماینرهای ثبت نشده رفتند و اصرار داشتند که آنها نه تنها از انرژی زیادی استفاده می کنند بلکه به شبکه برق نیز آسیب می رسانند. توانیر شروع به کشف و قطع فعالیت فارم های غیرقانونی کرد. لازم به ذکر است توانیر بیش از 200 هزار دستگاه ماینر غیرمجاز را طی12 ماه توقیف کرده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *