رمزارز, فناوری و تجارت, مقالات

شایستگی ایستادن در برابر پنهان‌کاری

از آنجایی که مردم بار دیگر در مورد حضانت شخصی به عنوان یکی از نقاط قوت منحصر به فرد ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند، می‌خواهم به همه درباره یک پیشنهاد ارزش بنیادی به همان اندازه مهم کریپتو که در روزهای اولیه به عنوان ویژگی قاتل تبلیغ می‌شد، یادآوری کنم. من درباره مقاومت سانسور صحبت می کنم.

سرمقاله زیرنظر دنیس جارویس، مدیرعامل Bitcoin.com نوشته شده است.

در کریپتو، سه ستون مقاومت در برابر سانسور عبارتند از:

آزادی معامله بدان معناست که اشخاص سوم نمی‌توانند از فرستادن یا دریافت دارایی شما جلوگیری کنند.
آزادی از مصادره اشخاص ثالث نمی‌توانند دارایی‌های شما را بگیرند یا ببندند.
تغییرناپذیری معاملات برای اشخاص ثالث امکان تغییر یا برگرداندن تراکنش‌ها پس از این واقعیت وجود ندارد.
اقدامات مشکل ساز که به طور فزاینده‌ای توسط نهادهای متمرکز در بخش عمومی و خصوصی انجام می‌شود، اهمیت مقاومت در برابر سانسور را نشان می‌دهد. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

سانسور بخش عمومی
دولت‌ها تمایل بیشتری برای اعمال کنترل بر موسسات مالی نشان داده‌اند و در عین حال تلاش‌های نظارتی ارزهای دیجیتال خود را افزایش می‌دهند. در اوایل سال، دولت ترودو کانادا گامی بی‌سابقه با استناد به اختیارات اضطراری برای مسدود کردن یا تعلیق حساب‌های بانکی شهروندان کانادایی بدون دستور دادگاه برداشت. جرم آنها؟ کمک مالی به همشهریان شرکت کننده در اعتراضات کاروان آزادی.

ناظر وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، دفتر کنترل دارایی های خارجی (OFAC) تابستان امسال با ممنوع کردن و تحریم آدرس هایی که از Tornado Cash استفاده می کردند، یک برنامه غیرمتمرکز که حریم خصوصی کاربران را با “اختلاط” ETH بهبود می بخشد، خبرساز شد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اقدامات نظارتی کریپتو را افزایش داد، که بهترین نمونه با این نقل قول از رئیس SEC، گری جنسلر است که گفت: «… SEC به عنوان پلیس در این ضرب و شتم عمل خواهد کرد. همانند کمربند ایمنی در خودروها، باید اطمینان حاصل کنیم که حمایت از سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال استاندارد است. این صرفاً لفاظی‌های توخالی نیست، کمیسیون SEC در سال 2022 اندازه بخش دارایی‌های رمزنگاری و واحد سایبری بخش اجرایی را دو برابر کرد.

سانسور بخش خصوصی
پس از ادغام، اکثر بلوک های اتریوم با OFAC مطابقت دارند. این یک مشکل بالقوه است زیرا رله های منطبق با OFAC شامل هیچ تراکنشی نمی شود که با قرارداد هوشمند Tornado Cash یا سایر آدرس های کیف پول تحریم شده که توسط OFAC تعیین شده است، تعامل داشته باشد. همه بلوک‌های ساخته شده توسط رله‌های منطبق با OFAC سانسور نمی‌شوند، با این حال، تمام بلوک‌های ساخته شده توسط رله‌های سازگار با OFAC زمانی که تراکنش‌های غیرمنطبق به شبکه پخش می‌شوند، سانسور می‌شوند. همانطور که مارتین کوپلمن، یکی از بنیانگذاران Gnosis، در مورد وضعیت رله های منطبق با OFAC، خاطرنشان کرد: «به این معنی است که اگر تأیید کننده های سانسور اکنون از تأیید بلوک های غیر سانسورکننده دست بردارند، در نهایت زنجیره متعارف و 100 درصد سانسور کننده را تشکیل می دهند. ”

تصویر از mevwatch.info

شرکت‌های استیبل‌کوین متمرکز Tether (USDT) و Circle (USDC) سابقه همکاری با درخواست‌های مجری قانون برای مسدود کردن دارایی‌ها را دارند. Circle با ممنوعیت USDC “آلوده” از تحریم‌های تورنادو نقدی OFAC پیروی کرد. تا کنون تتر تصمیم گرفته است که از آن پیروی نکند، اما این می‌تواند در آینده تغییر کند (و احتمالاً با توجه به فشار کافی تغییر خواهد کرد).

بیرون از کریپتو، پی پال با انتشار یک سیاست به روز شده که به پی پال اجازه می‌داد کاربران را به دلیل انتشار «اطلاعات نادرست» 2500 دلار جریمه کند، اخبار بین‌المللی را منتشر کرد. این شامل جریمه‌های 2500 دلاری است که از سپتامبر 2021 به دلیل “ترویج نفرت، خشونت، نژادی یا دیگر اشکال تبعیض آمیز” وجود داشته است.

در حالی که پی پال تقریباً به طور جهانی محکوم شد، اقدامات آن با شمار فزاینده‌ای از شرکت‌های وب 2 مانند توییتر، یوتیوب و فیس بوک سازگار است که از پلتفرم‌های خود برای تنبیه رفتاری که «بد» می‌دانند از راه اهرم‌هایی مانند پول‌زدایی، تعلیق و ممنوعیت استفاده می‌کنند.

ایستادن در برابر سانسور پادزهر است
ایستادگی در برابر سانسور یکی از ارزش‌های اصلی مالی غیرمتمرکز به طور کلی و بیت‌کوین به طور ویژه است، زیرا در پایه فناوری را از هر ابزار مالی سنتی جدا می‌کند. در واقع، مقاومت سانسور در بیت‌کوین آنقدر قوی است که آن را به یک فناوری افزایش دهنده آزادی اقتصادی تبدیل می‌کند. این نمایشنامه به خوبی نشان می‌دهد که چرا: افزایش نگران کننده اقدامات اقتدارگرایانه از سوی بخش دولتی و خصوصی به تمرکز دوباره بر ایستادگی در برابر سانسور کمک می‌کند.

بیت کوین که زمانی تجسم رمزارزها بود، بدتر از خسته کننده ـ کهنه و قدیمی به تمسخر گرفته شده بود. خیلی خوب است که می‌بینیم هنگامی مردم درون و بیرون از کریپتو دوباره خود را با قدرت فریبنده ساده آن آشنا می‌کنند، این تغییر شکل می‌دهد.

در صنعت کریپتو، افراد بیشتری به سرعت آهسته ویژگی‌های وب 2 مانند سرعت و تراکنش‌های ارزان توجه می‌کنند که به نرخ ایستادن در برابر سانسور انجام می‌شود. برای نمونه، توسعه‌دهندگان برجسته مانند Martin Köppelmann هشدار می‌دهند که درصد بلوک‌های مطابق با OFAC باید اصلاح شود. همچنین خوب است که می‌بینیم بحث‌ها در مورد مقاومت در برابر سانسور شروع به مصرف اکسیژن بیشتر در جامعه گسترده‌تر ارزهای دیجیتال می‌کند. من به ویژه از قطعه اریک وورهیس در مورد ماهیت قدرتمند دفی لذت بردم.

این بدان معنا نیست که همه پروژه‌های رمزنگاری باید در برابر سانسور مقاوم باشند. در واقع خود مقاومت سانسور در یک طیف وجود دارد. با این حال، حیاتی است که برخی از پروژه‌های رمزنگاری به شدت در برابر سانسور بایستند. در Bitcoin.com، ما مفتخریم که ابزارهایی مانند کیف پول Bitcoin.com را ارایه می‌دهیم که هر کسی می‌تواند از آن برای نگهداری بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال خود استفاده کند. به عنوان یک صنعت، بیایید رویدادهای سال گذشته را به یاد بیاوریم که مقاومت در برابر سانسور چقدر ارزش دارد. بیایید این ویژگی تعریف‌کننده صنعت را فدای دستاوردهای کوته‌بینانه نکنیم.

بازگشت به لیست