تجارت, رمزارز, فناوری, فناوری و تجارت, قانون‌گذاری

بانک مرکزی سنگاپور دیدگاه خود را درباره Binance و FTX روشن می‌کند

مرکز پولی سنگاپور (MAS)، رگولاتوری که بر بخش کریپتو نظارت می‌کند، از اقدامی که در برابر صرافی ارزهای دیجیتال بایننس انجام داد دفاع کرده است. بانک مرکزی همچنین هشدار داد که ارزهای رمزنگاری شده “بی‌ثبات هستند و بسیاری از آن‌ها ارزش خود را از دست داده‌اند.”

مقامات پولی سنگاپور (MAS)، بانک مرکزی این کشور، این هفته یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کرد تا به برخی پرسش‌ها و تصورات نادرست که در پی نابسامانی FTX.com (FTX) به وجود آمده است، رسیدگی کند.

بانک مرکزی توضیح داد: نخستین برداشت نادرست این است که می‌توان از کاربران محلی که با FTX سر و کار داشتند محافظت کرد. MAS نمی‌تواند این کار را انجام دهد، زیرا FTX از MAS مجوز ندارد و در بیرون از کشور کار می‌کند.

MAS اقدامی را که علیه بایننس انجام داد و نه FTX را توجیه کرد. اولی در فهرست هشدار سرمایه‌گذاران بانک مرکزی (IAL) قرار گرفت در حالی که دومی اینطور نبود. رگولاتوری تصریح کرد: در حالی که هر دو بایننس و FTX در اینجا مجوز ندارند، تفاوت آشکاری بین این دو وجود دارد: بایننس فعالانه از کاربران در سنگاپور درخواست می‌کرد، در حالی که FTX اینگونه نبود.

MAS به Binance دستور داد تا ارایه خدمات پرداخت به ساکنان سنگاپور را در سپتامبر سال گذشته متوقف کند. چند ماه بعد، صرافی کریپتو خدمات صرافی خود را در ایالت شهر تعطیل کرد.

بانک مرکزی تاکید کرد: «بایننس در واقع تا حد ارایه فهرست به دلار سنگاپور پیش رفت و روش‌های پرداخت خاص سنگاپور مانند Paynow و Paylah را پذیرفت».

MAS Binance را در IAL قرار داد، زیرا از کاربران سنگاپور بدون مجوز درخواست کرده بود. افزون بر این، با ارجاع MAS، اداره امور بازرگانی تحقیقاتی را در مورد بایننس به دلیل نقض احتمالی قانون خدمات پرداخت (PS Act) آغاز کرد. دلیلی برای قرار دادن FTX در IAL وجود نداشت زیرا هیچ مدرکی دال بر نقض قانون PS وجود نداشت.

رگولاتور در اظهار نظر به طور خاص در مورد FTX خاطرنشان کرد: “هیچ مدرکی مبنی بر اینکه به طور خاص از کاربران سنگاپور درخواست می کند وجود ندارد. معاملات در FTX نیز با دلار سنگاپور قابل معامله نبود. اما مانند هزاران نهاد مالی و رمزنگاری دیگر که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، کاربران سنگاپور قادر به دسترسی آنلاین به خدمات FTX بودند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که وقتی بایننس خدمات را در سنگاپور تعطیل کرد، کاربران آن به FTX روی آوردند. متعاقباً، کاربران سنگاپور بیش از هر کشور دیگری، به جز کره جنوبی، از وب‌سایت FTX.com قبل از فروپاشی تبادل استفاده می‌کردند.

بانک مرکزی سنگاپور درباره خطرات سرمایه‌گذاری در کریپتو هشدار داد

MAS با اشاره به اینکه “مهمترین درس از شکست FTX این است که معامله با هر ارز دیجیتال، در هر پلتفرمی، خطرناک است” و سرمایه‌گذاران “می‌توانند تمام پول خود را از دست بدهند” هشدار داد: مبادلات رمزنگاری ممکن است شکست بخورند. حتی اگر یک صرافی کریپتو در سنگاپور مجوز داشته باشد، اکنون تنها برای رسیدگی به خطرات پولشویی تنظیم می‌شود، نه برای نگهداری از سرمایه‌گذاران.

افزون بر این، MAS تاکید کرد: «کریپتوکارنسی‌ها خود بسیار نوسان دارند و بسیاری از آن‌ها ارزش خود را از دست داده‌اند. آشفتگی مداوم در صنعت کریپتو به‌عنوان یادآوری خطرات بزرگ داد و ستد با ارزهای دیجیتال است».

پس از فروپاشی FTX، Temasek دولت سنگاپور سرمایه‌گذاری 275 میلیون دلاری خود در این شرکت ارز دیجیتال را رد کرد. سنگاپور با قوانین محدودکننده تلاش در کاهش ریسک برای سرمایه‌گذاران خرده فروشی کریپتو دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *