تجارت, رمزارز, فناوری و تجارت

اجازه ایران به بانک‌ها و صرافی‌ها برای استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت هزینه واردات

بانک مرکزی ایران به بانک ها و صرافی ها اجازه داده است از ارزهای دیجیتال استخراج شده توسط ماینرهای مجاز در کشور برای پرداخت هزینه‌های واردات استفاده کنند. در همین حال، لایحه ای در حال تصویب است تا شفافیت نظارتی را در رابطه با فعالیت های مرتبط با حوزه کریپتوکارنسی ارائه دهد.

روز شنبه Financial Tribune گزارش داد، بانک مرکزی ایران (CBI) اعلام کرده است که بانک ها و مبادله کنندگان ارز مجاز می توانند از ارز های دیجیتال استخراج شده توسط ماینرهای مجاز در ایران برای پرداخت هزینه‌های واردات استفاده کنند. این نشریه شرح داد:

بانک مرکزی می گوید که وام دهندگان و دفاتر صرافی دارای مجوز در مورد چارچوب نظارتی پرداخت Crypto مطلع شده اند.

در اکتبر سال گذشته، دولت ایران اصلاحیه ارز دیجیتال را صادر کرد تا بانک مرکزی بتواند بودجه واردات خود را با بیت کوین قانونی استخراج شده در کشور تأمین کند. استخراج کنندگان مجاز کریپتو لازم است کوین‌های خود را مستقیماً به بانک مرکزی بفروشند. این اقدام توسط بانک مرکزی و وزارت نیرو پیشنهاد شده است.

ایران بیش از 1000 مجوز برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال صادر کرده است، از جمله یک مورد برای غول استخراج بیت کوین ترکیه Iminer. نیروگاه های برق در ایران مجاز به استخراج ارزهای رمزپایه هستند و به استخراج کنندگان بیت کوین دسترسی انحصاری به برق تولید شده از سه واحد دیگر داده شده است. همچنین در ژانویه ، ایران 1620 مزرعه غیرقانونی استخراج رمزنگاری را تعطیل کرد.

در همین حال ، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی گفت که این کمیسیون بررسی جامعی از فعالیت های رمزارزها را در ایران انجام داده و نتایج خود را در هفته آینده ارائه می دهد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، وی گفت: “ما لایحه ای را برنامه ریزی می كنیم كه در آن سازوكاری جدید برای فعالیتهای مربوط به ارزهای رمزپایه تنظیم شده باشد.”

این لایحه تعهدات دستگاههای اجرایی، یعنی بانک مرکزی ایران و وزارت ارتباطات ، صمت، انرژی و اقتصاد را تعریف خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *